Multi Biorytm

Twój blog lifestylowy

Decydując się na zakup nowych kół do swojego roweru MTB, powinieneś zwrócić uwagę na dwie zasadnicze kwestie. Są nimi:

Materiał obręczy

Większość kół dla początkujących lub średniozaawansowanych użytkowników rowerów MTB posiada aluminiowe felgi o różnym poziomie jakości. Z kolei osoby zaawansowane celują w sprzęt wyposażony w obręcze wykonane z włókna węglowego. Daje to możliwość zmniejszenia wagi oraz jednoczesnego zwiększenia sztywności.

Aluminium jest bardziej popularnym materiałem na obręcz, używanym w kołach do rowerów górskich klasy średniej. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że jest tańszy w produkcji. Z drugiej strony, zestawy kołowe z włókna węglowego zaczynają zyskiwać na popularności w całym spektrum dyscyplin jazdy na rowerze górskim. Dzieje się tak głównie dzięki spadającym cenom oraz zwiększonemu stosunkowi sztywności do masy i wytrzymałości. Oznacza to, że koło może być bardzo sztywne, a jednocześnie lekkie, co jest szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę, że elementy kolarstwa górskiego są bardzo trudne. Wadą tej zwiększonej sztywności jest to, że zwykle dzieje się to kosztem komfortu z jazdy.

Rozmiar koła

Istnieją trzy główne rozmiary kół do rowerów górskich, które można znaleźć w większości sklepów rowerowych. Koła są oznaczone liczbami, które wskazują ich rozmiar. Koła 26 cali były oryginalnymi rozmiarami kół rowerów górskich i nadal są używane, dzięki swojej zwinności i lekkości. W ostatnich latach nastąpiła zmiana na większe koła, które zapewniają lepszą przyczepność oraz jakość jazdy, co oznacza, że ​​26-calowe koła rowerowe MTB są rzadko spotykane w nowych rowerach górskich.

Koła 27,5 cala w ostatnich latach zasadniczo zastąpiły koła 26-calowe, oferując nieco lepszą przyczepność niż koła 26-calowe. Koła 27,5 cala są lżejsze, mocniejsze i zazwyczaj bardziej zwrotne niż koła 29 cali, więc w zależności od rodzaju jazdy mogą być dobrą opcją.

Koła 29-calowe to idealny wybór dla osób wyższych. 29-calowe koła stały się najpopularniejszym wyborem w wielu dyscyplinach rowerów górskich. Ich zwiększona stabilność oznacza również, że dobrze radzą sobie ze zjazdami. Ważą jednak więcej niż mniejsze rozmiary kół, mogą być nieporęczne w przypadku małych rozmiarów ram i są nieco ograniczone pod względem ilości zawieszenia, które można zastosować wokół nich. W tym celu rowery 29-calowe najlepiej nadają się do jazdy cross country i jazdy po szlakach, gdzie zwykle nie jest potrzebny duży skok zawieszenia.

RELATED ARTICLES

Sprawdź jakie monitory dla graczy będą odpowiednie

Jakie monitory dla graczy będą odpowiednim wyborem?

Podczas kompletowania sprzętu gamingowego ważny jest przede wszystkim wybór solidnego komputera i monitora generującego płynny obraz wysokiej jakości. Pozostałe akcesoria można bez problemu wymienić na lepsze, ale baza powinna służyć nam długo – podpowiadamy, jak wybrać monitor do grania. Dlaczego wybór monitora ma tak duże…

gra planszowa

Nie wiesz jakie zabawki dla dzieci wybrać? Sprawdź!

Wszystkie dzieci (duże i małe) uwielbiają zabawki. Śmiało, zapytaj dziecko, czego chce na święta, a większość powie: „Zabawki!” Jednak rodzice nie chcą kupować żadnych zabawek, które szybką znudzą ich dzieci po czym wylądują na strychu jako nieużywane. Chcą również czegoś, co spełnia normy bezpieczeństwa, a…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *