Multi Biorytm

Twój blog lifestylowy

Podczas kompletowania sprzętu gamingowego ważny jest przede wszystkim wybór solidnego komputera i monitora generującego płynny obraz wysokiej jakości. Pozostałe akcesoria można bez problemu wymienić na lepsze, ale baza powinna służyć nam długo – podpowiadamy, jak wybrać monitor do grania.

Dlaczego wybór monitora ma tak duże znaczenie?

Wybór monitora jest bardzo ważny, gdyż to od niego zależy w dużym stopniu jakość generowanego obrazu, jego płynność, szczegółowość i komfort gry podczas wielogodzinnych rozgrywek. Pod uwagę trzeba wziąć różne parametry – m.in. rozdzielczość, przekątną matrycy, częstotliwość odświeżania obrazu oraz czas reakcji matrycy. Odpowiedni sprzęt gwarantuje doskonałą płynność i realizm obrazu, a także brak niechcianych zjawisk – jak przerywanie czy szumy.

Monitor do grania a monitor do biura

Modele dedykowane graczom wyróżniają się na tle monitorów standardowych, które najczęściej są kupowane do domu albo do biura – do podstawowych zadań są w pełni wystarczające. Doskonale służą do przeglądania Internetu, przygotowywania dokumentów w Wordzie czy pracy w arkuszach Excela – ważna jest odpowiednia przekątna, by zapewnić komfort oraz poziom jasności.

Jednak do emocjonujących rozgrywek, przechodzenia na następne etapy i uzyskiwania kolejnych rekordów w grach, ważne są też inne parametry monitora – jak m.in. odwzorowanie i nasycenie kolorów, kontrast, płynność obrazu czy kąt widzenia. Monitory dla graczy są zatem urządzeniami najwyższej klasy.

Zakrzywiony monitor do gamingowej rozrywki

Ważny jest też kształt ekranu monitora – wielu miłośników gier oraz kina domowego decyduje się na monitory do grania z zakrzywioną matrycą. Zmniejszają one stopień odbijania się od ekranu światła, poszerzają pole widzenia i pozwalają na iluzję, że obraz nas otacza, co sprawia, że łatwiej przenosimy się w świat fikcji. Monitory typu curved pozwolą ogarnąć spojrzeniem całą akcję i zareagować na czas, co zapewni też lepsze wyniki oraz intensyfikuje przyjemność z grania.

Jaka matryca będzie dobra dla gracza?

Wyróżniamy kilka rodzajów matryc monitorów gamingowych – najpopularniejsze to TN, IPS i VA. Mimo że matryce TN wyróżniają się krótkim czasem reakcji, nie są dobrym rozwiązaniem dla graczy, gdyż nie zapewnią doskonałej jakości obrazu, najwyższego poziomu odwzorowania kolorów, kontrastu ani optymalnych kątów widzenia.

Na matryce IPS składają się ciekłe kryształy przesuwające się do kierunku ekranu – ich zaletą jest świetna jakość obrazu, wysoki poziom odwzorowania kolorów, wysoka jasność ekranu i szerokie kąty widzenia. Minusem jest stosunkowo długi czas reakcji, co będzie wadą dla miłośników dynamicznych gier.

Kolejny rodzaj matrycy to VA – takie urządzenia wykorzystują ciekłe kryształy umiejscowione ukośnie i pionowo do powierzchni wyświetlacza. Efekt to realizm kolorów, wysoki kontrast i świetna widoczność detali.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj jest najlepszy dla gamera – monitory dla graczy mogą być wyposażone w każdą z nich. Wybór zależy od potrzeb i preferencji gracza, a także gatunku gier.

RELATED ARTICLES

Sprawdź jakie monitory dla graczy będą odpowiednie

Jakie monitory dla graczy będą odpowiednim wyborem?

Podczas kompletowania sprzętu gamingowego ważny jest przede wszystkim wybór solidnego komputera i monitora generującego płynny obraz wysokiej jakości. Pozostałe akcesoria można bez problemu wymienić na lepsze, ale baza powinna służyć nam długo – podpowiadamy, jak wybrać monitor do grania. Dlaczego wybór monitora ma tak duże…

gra planszowa

Nie wiesz jakie zabawki dla dzieci wybrać? Sprawdź!

Wszystkie dzieci (duże i małe) uwielbiają zabawki. Śmiało, zapytaj dziecko, czego chce na święta, a większość powie: „Zabawki!” Jednak rodzice nie chcą kupować żadnych zabawek, które szybką znudzą ich dzieci po czym wylądują na strychu jako nieużywane. Chcą również czegoś, co spełnia normy bezpieczeństwa, a…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *