Barszcz Sosnowskiego to roślina często mylona z innymi gatunkami barszczu, koprem, arcydzięglem, dzikim pasternakiem i jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi.
Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna występująca na terenie całej Polski i w wielu częściach Europy, a został sprowadzony z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy, obecnie coraz częściej podejmowane są działania na rzecz zmniejszenia populacji tej niebezpiecznej rośliny w środowisku naturalnym.
Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt

Substancje toksyczne zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą powodować poważne oparzenia skóry. Ten chwast rośnie na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, strumieni, w ogrodach, parkach i lasach. Charakteryzuje się baldaszkowatymi białymi kwiatostanami i dużymi liśćmi. Jest to jeden z największych chwastów, a osiąga wysokość do czterech metrów, łodyga ma około 10 cm średnicy lub więcej. Na łodygach i liściach znajdują się charakterystyczne włoski, które wytwarzają toksyczną substancję, a przy kontakcie ze skórą powoduje oparzenia i pęcherze.Możemy spotkać się z kilkoma gatunkami barszczu. Pewne podobieństwa w budowie barszczu zwyczajnego, olbrzymiego i barszczu Sosnowskiego sprawiają, że ich rozróżnienie jest dość trudne, dlatego warto poznać różnice między tymi gatunkami. Barszcz jest znacznie niższy w budowie niż barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi, i zwykle ma wysokość około 1-1,5 metra, chociaż może osiągnąć wysokość przekraczającą osobę dorosłą. W przypadku barszczu zwyczajnego kwiatostany mają średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów, natomiast baldachy, czyli kwiatostany barszczu Sosnowskiego, osiągają wielkość średnicy 30-80 cm.Barszcz zwyczajny kwitnie zwykle w lipcu – sierpniu, czyli później niż barszcz sosnowskiego i barszcz olbrzymi, które kwitną w czerwcu i lipcu. Jeśli podejrzana roślina ma pojedyncze, baldachowate łodygi ułożone blisko siebie równolegle, prawdopodobnie będzie to barszcz zwyczajny, w przypadku barszczu Sosnowskiego, nazywanego również kaukaskim, kwiatostany odchodzą od pędu głównego na boki, przez co ich układ przypomina druty parasola. Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną rośliną inwazyjną, którą można zwalczać wszelkimi dostępnymi metodami.