Jak wygląda na grajewskim rynku pracy zapotrzebowanie pracodawców? Kto ma duże szanse na zatrudnienie od zaraz, a komu może być trudniej znaleźć oferty pracy w Grajewie?
Szukasz zatrudnienia w Podlaskiem? Dobrym pomysłem będzie przejrzenie ofert typu praca Grajewo. To siódme pod względem liczby ludności miasto w województwie podlaskim, siedziba władz powiatowych i gminnych. Położone na obszarze Zielonych Płuc Polski, przy Biebrzańskim Parku Narodowym miasto jest jednocześnie przyjaznym miejscem do życia i lokalnym ośrodkiem gospodarczym. Największy zakład pracy w Grajewie to spółdzielnia mleczarska zatrudniająca ok. 2 tys. osób. W mieście działają też mniejsze zakłady przemysłowe, liczne firmy handlowo-usługowe i budowlane.
Zawody nadwyżkowe i deficytowe w Grajewie
Z odpowiedzią na postawione wyżej pytania przychodzi prognoza Barometr zawodów. Mimo sporego bezrobocia w powiecie grajewskim są branże, w których chętnych do pracy i wykwalifikowanych kandydatów po prostu brakuje.
Jakie? Zgodnie z Barometrem w deficycie są:
- w szeroko rozumianej branży produkcyjnej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, spawacze, ślusarze, mechanicy maszyn i urządzeń,
- w branży budowlanej – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
- w branży TLS i motoryzacji – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych,
- w branży usług medycznych i opiekuńczych – opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz pielęgniarki i położne,
- kelnerzy i barmani,
- pracownicy służb mundurowych.
W dużej części wyżej wymienionych zawodów deficytowych potencjalnym kandydatom do pracy brakuje aktualnych uprawnień. Przeszkodą jest jednak także małe doświadczenie. W niektórych wypadkach deficyty kadrowe wynikają z braku zainteresowania osób poszukujących pracy danym zawodem – np. ze względu na niską płacę czy trudne warunki wykonywania obowiązków.
Eksperci przygotowujący Barometr dla powiatu grajewskiego wskazali także grupę zawodów nadwyżkowych. Mówimy o nich, kiedy liczba kandydatów jest większa niż liczba ofert pracy.
W nadwyżce są:
- ekonomiści,
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
- piekarze,
- rolnicy i hodowcy,
- specjaliści technologii żywności i żywienia.
Praca Grajewo – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?
Z wiedzą, jak wygląda lokalny rynek pracy i jakich specjalistów potrzebuje, łatwiej Ci będzie przygotować się do poszukiwania pracy w Grajewie. Nim zaczniesz pisać CV, załóż konto na portalu rekrutacyjnym. Dlaczego warto zacząć właśnie od tego kroku? W dobrym serwisie pracy, np. na praca.pl, znajdziesz nie tylko ogłoszenia, ale też szereg narzędzi ułatwiających proces poszukiwania nowego zajęcia. Czeka na Ciebie kreator CV, poradniki, z których dowiesz się, czego oczekują pracodawcy, profil kandydata, ułatwiający szybką wysyłkę aplikacji na najciekawsze oferty.
Praca.pl to duży i znany portal, a zamieszczane tam ogłoszenia o pracę podlegają weryfikacji, dlatego aplikowanie z poziomu tej strony jest o wiele bezpieczniejsze niż wysyłanie CV w przypadkowe miejsca w sieci. Zawsze chroń swoje dane osobowe!
Jeśli aktualnie nie masz zatrudnienia, nie zapominaj o rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzięki temu masz szansę na zasiłek dla bezrobotnych, ubezpieczenie, dostęp do kursów i praktyk z urzędu. W PUP znajdziesz również oferty pracy w Grajewie.