Wraz ze wzrostem popularności różnego rodzaju technologii inteligentnego domu, czujniki domowe zyskują na znaczeniu. Tego typu gadżety stają się wręcz podstawowym elementem wyposażenia domów i mieszkań. Jakie czujniki warto kupić? Które z nich pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo domowników? Przeczytaj artykuł do końca i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.
Czujnik dymu
Jednym z najpopularniejszych czujników montowanych w domach jest czujnik dymu. Jego zadaniem jest poinformowanie domowników o pożarze. Zgodnie z BHP czujniki dymu montowane są również w miejscach pracy. Powinny one znajdować się na wysokości ok. 2 metrów od ziemi.
Czujniki tlenku węgla
Czujki czadu również informują o pożarze oraz unoszącym się w budynku tlenku węgla. Czad jest bardzo niebezpieczny ponieważ nie posiada zapachu. Wdychanie powietrza nawet z niewielkim stężeniem tego związku chemicznego może spowodować zgon.
Czujniki gazu
Ulatniający się gaz może doprowadzić do zatrucia domowników lub groźnego wybuchu. Mimo iż gaz jest wyczuwalny przez człowieka, jego ulatnianie się w nocy może doprowadzić do tragedii. Czujki gazu mają za zadanie poinformować nas o niebezpieczeństwie. Warto zamontować je najlepiej w kuchni tuż pod sufitem.
Czujniki ruchu
Systemy zabezpieczeń domowych zwykle opierają się na zastosowaniu czujników ruchu. Ich celem jest ochrona naszego budynku przed włamaniem. Czujniki ruchu sprawdzają się zarówno w domach, mieszkaniach jak i biurach i lokalach. Połączona z alarmem czujka ruchu reaguje, gdy po chronionym obszarze porusza się intruz. Po wykryciu ruchu uruchamiają się alarmy, które skutecznie odstraszają potencjalnego włamywacza.
Czujnik zalania
Zalanie to problem, który wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Opuszczając mieszkanie lub dom na dłuższy czas, warto zamontować specjalny czujnik zalania. Mimo iż nie jest w stanie uchronić nas przed nagłym wylaniem wody to da nam możliwość szybkiej reakcji i zmniejszenia rozmiaru szkód. Czujki zalania zaleca się montować na niskich wysokościach tuż przy podłodze. Urządzenie sprawdza się również w narażonych na zalanie wodami gruntowymi piwnicach.