Reakcja różnych osób na te same leki może być zupełnie inna. Niektórzy pacjenci doświadczają również różnych skutków ubocznych. Odpowiedź organizmu na dane leki uwarunkowana jest od wielu czynników, a jednym z nich są odziedziczone geny. Skuteczność stosowania danego leku nie będzie więc taka sama u wszystkich pacjentów.
Jak zbadać predyspozycje do reakcji na leki?
Podjęcie decyzji o zmianie dawki bądź zastąpieniu danego leku ułatwia analiza genów oraz enzymów metabolizujących leki. Ocena odziedziczonych różnic osobniczych mających wpływ na metabolizm danego leku a także odpowiedź organizmu na jego stosowanie możliwa jest dzięki farmakogenetyce. Ta dziedzina nauki obejmuje badania różnic genetycznych powodujących zróżnicowaną osobniczo odpowiedź na przyjmowane leki.
Na czym polegają testy farmakogenetyczne?
Farmakogenetyka analiza DNA jest bardzo szybkim i skutecznym sposobem badania predyspozycji do reakcji na leki. Pacjent pobiera próbkę śliny a następnie przesyła ją do laboratorium, które przeprowadza analizę i generuje odpowiedni raport.
Dlaczego testy farmakogenetyczne są tak bardzo istotne?
Farmakogenetyka jest bardzo istotna ponieważ daje lekarzom możliwość indywidualnego dostosowania leczenia na podstawie profilu genetycznego danego organizmu. Wykonanie testów (dna badania genetyczne) przed rozpoczęciem podawania leku daje kluczowe informacje przydatne zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Testy pozwalają oszacować prawdopodobną odpowiedź organizmu na różne klasy leków. To zwiększa szansę na uzyskanie oczekiwanego efektu leczenia i jednocześnie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
W jakich przypadkach warto wykonać badanie genetyczne DNA?
Badanie genetyczne można wykonać na dowolnym etapie leczenia (zarówno przed jego rozpoczęciem jak i w trakcie). Wyniki badania pomagają indywidualnie dostosować leczenie oraz ustalić odpowiednie dawkowanie leku. Testy farmakogenetyczne przeprowadza się tylko raz ponieważ profil genetyczny każdego organizmu nie ulega zmianie. W zależności od danego leku, zleca się badanie jednego lub kilku genów.